2015 po JaxowemuKoniec roku to oczywiście czas podsumowań. Do końca zostało raptem kilka dni i szczerze wątpie by cokolwiek zmieniło tegoroczną edycję Złotych Jaxów. Jako, że w zeszłym roku tekst nie klikał się najgorzej to postanowiłem ponowić moje małe podsumowanie długiego i jakże owocnego roku...

Do kogo w tym roku trafią Złote Jaxy? Zapraszam do lektury Przypominam, że Złote Jaxy przyznawane są subiektywne i to czasem skrajnie subiektywnie...
 • Złoty Jaxa  dla najlepszej książki przeczytanej (bądź przesłuchaną) w 2015 – “Niebiańskie Pastwiska” Paweł Majka
W tej kategorii walka była w tym roku szczególnie zażarta. Udało mi się przeczytać kilka naprawdę dobrych książek (jak choćby Fortę Miśka Cholewy, trylogię o Szackim Miłoszewskiego czy “Pokój Światów” Pawła Majki. Paweł w swej książce uwiódł mnie światem, hamiltonowską wizją space opery i bohaterami, których lubię bez wyjątku. Już niebawem, bo w 4 numerze Smokopolitan powinna ukazać się moja recenzja Niebiańskich Pastwisk, gdzie będę się książką zachwycał...
 • Złoty Jaxa dla najlepszego filmu 2015 – What Do We Do In The Shadows”
Nowozelandzka, niskobudżetowa produkcja o wampirach i wilkołakach wyprzedziła w moim osobistym rankingu Gwiezdne Wojny i Mad Maxa. Zabawne, pomysłowe i świetnie zagrane nowe spojrzenie na wątki wampirów i wilkołaków. Ortodoksyjni fani pijawek i burków się zapowietrzą. Całej reszcie powinno się podobać

 • Złoty Jaxa dla najlepszego serialu 2015 - Last Kingdom

Jedyny w tym roku serial, który obejrzałem ciągiem. Świetna adaptacja pierwszych dwóch tomów Saxon Stories Cornwella. IX wiek, Anglia rozdarta wojną między Duńczykami a Sasami. Świetne aktorstwo i wartka dobrze przemyślana akcja. Tacy fajniejsi Wikingowie.

 • Srebrny Jaxa dla najlepszego serialu 2015 - seriale musicalowe

Oczywiscie chodzi mi o Galavanta i Crazy Ex-Girlfriend. Dużo świetnych piosenek i lekka, zabawna konwencja. Zawsze miło spędzałem czas oglądając te seriale. Polecam! Nie mogę się już doczekać kontynuacji.
 • Złoty Jaxa dla najlepszej gry 2015 – Wiedźmin III: Dziki Gon
Najlepsza gra roku… Zdecydowanie wyprzedzająca wszystkie inne. Jedynie Life is Strange i HOTS zatrzymały mnie przy sobie tak mocno. Grubo ponad sto godzin na budziku. O Wiedźmaku napisano już chyba wszystko. Zachwycająca fabuła, świetny polski dubbing, piękny i otwarty świat. Gra wyznaczyła nowe standardy i mam nadzieje, że oba dodatki (nie grałem jeszcze w żaden) będą równie dobre.
 • Złoty Jaxa dla najlepszego pisma 2015 - Smokopolitan
Krakowskie Smoki stanęły na wysokości zadania i dały nam fantastycznego zina na najwyższym poziomie. Jestem dumny, że mogę dla nich pisać i mam nadzieję, że w nadchodzącym roku dalej uda mi się napisać jeszcze więcej i jeszcze lepszych tekstów.
 • Złoty Jaxa dla najlepszego konwentu 2015. - Copernicon 2015
Bez dwóch zdań najlepszy konwent na jakim w tym roku bylem. Świetnie przygotowany przez toruńską ekipę. Czułem się na nim jak w domu. Pełna profeska. Świetni ludzie z całej Polski, (zwłaszcza z północnej jej części) z którymi rzadko mam okazję spotkać się i pogadać. Po zniknięciu Grojkonów Koperek jest zdecydowanie najfajniejszym polskim konwentem
Dodatkowym atutem było oczywiście spanie w pobliskim Ciechocinku w luksusowych jak na konwenty warunkach.
 • Złoty Jaxa dla najlepszego RPGowania 2015 – Yavionkon 2015
Domówkon z początku zeszłego roku. Świetna, jak zwykle, ekipa. Dużo gadania o RPGach i trolowania w zacnej grupie. LARP związany z marsochodem. Sesja poprowadzona ekipie rzeszowskiej. Dało mi to energie na kilka miesięcy.
 • Złoty Jaxa dla najlepszego systemu jaki poznałem w 2015 – Dresden Files
System zacząłem poznawać już dawno, ale dopiero w 2015 miałem okazje poprowadzić go w całej okazałości. Doskonała konwencja lekkiego urban fantasy wsparta skrojonym na miarę FATE. Dzięki DF miałem okazje poprowadzić kilka spośród najlepszych sesji tego roku...
 • Złoty Jaxa dla najlepszej sesji w moim wykonaniu 2015 – Gasnące Słońca - Zjazd rodzinny
Bardzo świeża przygoda. Opowieść o czwórce rodzeństwa spotykających się w rodzinnym dworku na dwa dni przed pogrzebem ich ojca. Gwynneth roku 5001, tajemnice z przeszłości, giartianie, Inkwizycja i przede wszystkim świetna ekipa graczy.
 • Złoty Jaxa dla najlepszej zagranej sesji 2015 – Star Wars FATE by Krzyś
Bycie MG powoduje, że bardzo rzadko mam okazje zagrać coś fajnego. Dlatego bardzo się cieszę, że namówiłem Krzysia na poprowadzenie sesji. Star Wars na konwencji FATE w jego rękach staje się fantastyczną przygodową opowieścią, w której bierze się udział z zapartym tchem. Całości dopełniła doskonała drużyna.
 • Złoty Jaxa dla najlepszej sesji jaką obserwowałem – Finał PMM 2015 by Fedor
Eclipse Phase. Na pełnej mechanice. Poprowadzone z barwną swadą i fantastycznym słownictwem Fedora. Siedziałem jak urzeczony tą klasycznie poprowadzoną sesją. Czapki z głów!
 • Złoty Jaxa dla najbardziej oczekiwanego wydarzenia 2016 – Mass Effect: Andromeda
Czekam. Z ciężkim sercem. Z gulą w przełyku. Po Inkwizycji, która z perspektywy czasu jest tylko cieniem Wiedźmina 3… Po zakończeniu RGB ME3… Boje się, ale czekam...To by było na tyle. Dziękuje Wam drodzy czytelnicy za ten rok. Mam nadzieje, że następny będzie równie dobry. A póki co życzę wam Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.


Komentarze