Papier Microcup (SiPiX)

Papier Microcup produkowany przez SiPix Imaging jest ostanim już z papierów elektroforetycznych, o których opowiem. Początkowo była to tylko jedna z technologii e-papierowych, niezbyt nawet popularna. Jednakże w roku 2008 firma SiPiX nawiązała współpracę z tajwańskim potentatem na rynku wyświetlaczy AU Optronics (który ostatecznie wykupił 30% akcji SiPiX) i to dało technologii i jej rozwojowi solidnego kopa. Czytniki wykorzystujące technologię Microcup można bez problemów znaleźć w sprzedaży (nawet w Polsce – na Krakowskich Targach Książki w 2010 miałem w rękach holenderski czytnik Icarus wykorzystujący tę technologię.). Czytniki z wyświetlaczami SiPiX proponuje hiszpańska Luarna, Thalia (czytnik Oyo, jeden z najtańszych na polskim rynku), swój e-czytnik na Microcup planuje też wypuścić Asus.

Microcup - budowa
Zasada działania papieru SiPix jest więc podobna do papieru E-Ink. Każda komórka wypełniona jest czarnym (lub kolorowym) płynem rozpraszającym i białymi cząstkami. Po przyłożeniu pola elektrycznego cząstki przesuwają się w stronę elektrody tworząc fazę „papieru” komórki gdzie nie przyłożono pola elektrycznego tworzą fazę „atramentu”. Prędkość zachodzenia procesu elektroforetycznego zależy od wielkości cząstek i przyłożonego pola.

Struktura papieru Microcup ma około 150 μm grubości i dzięki swojej konstrukcji jest on niezwykle wytrzymały. Podkład wykonany jest z wytrzymałego i giętkiego plastiku PET, a warstwa przewodząca wykonana jest z ITO Dzięki tym prostym układom zapobiega się problemom ze zderzaniem się cząstek. . Komórki na karcie e-papieru układają się w systemie „plastra miodu” lub „wafla”. Oprócz papieru monochromatycznego istnieje papier kolorowy oparty na zjawisku elektroforezy. Tutaj komórki zgrupowane w trójce – czerwonej, zielonej i niebieskiej. Papier ten długo miał jednak dość słaby kontrast i nie nadawał się to wykorzystania w czytnikach.


Współczynnik kontrastu papieru Microcup wynosi 10:1 a współczynnik odbicia to 40%. Papier ten charakteryzuje się też przeciętnym czasem reakcji zawierającym się pomiędzy 200 a 400 ms
Poza wyświetlaczami e-booków papier oparty na elektroforezie firmy SiPix Imaging znajduje zastosowanie w telefonach komórkowych i w warstwie graficznej kart kredytowych.

Następnym razem - papier oparty o zjawisko elektrozwilżania.

Grafiki zaczerpnięte ze strony producenta

Komentarze