Papier AeroBee (QR-LPD)

Papier AeroBee wykorzystujący technologię QR-LPD (Quick Response – Liquid Powder Display – z ang. Szybka Odpowiedź – Wyświetlacz Ciekłego Proszku) to kolejny z rodzajów papieru wykorzystującego zjawisko elektroforezy. Zaprojektowany i wyprodukowany został przez firmę Bridgestone, która oprócz tego jest jednym z wiodących producentów opon. W kręgach naukowych mówiło się o nim od dość dawna, lecz dopiero w 2010 producent zdecydował się pokazać swój papier na targach. W dalszej części tekstu będziecie mogli obejrzeć, krótki filmik, jaki znalazłem na temat tego papieru.

Cała idea technologii tego papieru opiera się na wynalezieniu w laboratoriach Bridgestone materiału o nazwie Electronic Liquid Powder. Zdaniem twórców łączy on zalety cieczy i ciała stałego. Ma on wszystkie zalety płynu jednak niezwykle łatwo jest go zawiesić jako ciało stałe. Materiał ten jest też niezwykle łatwo zmienia swoje położenie w obecności pola elektrycznego.

Papier QR-LPD – budowa

Każda komórka QR-LPD składa się z dwóch warstw płynnego proszku. Jednej w kolorze czarnym, drugiej w kolorze białym. Warstwy te są umieszczone pomiędzy dwoma warstwami elektrodowymi – przezroczystą górną (wykonaną z ITO) i czarną dolną. Gdy potencjał górnej warstwy jest wyższy od dolnej biały proszek wędruje do góry, gdy potencjał górnej warstwy jest niższy wędruje proszek czarny. Ze względu na właściwości Electronic Liquid Powder proces ten odbywa się bardzo szybko (czas reakcji w QR-LDP wynosi 0,2 ms). Dodatkową zaletą jest to, że siły przyciągania (elektrycznie i nie elektryczne) pomiędzy obiema warstwami elektrodowymi wystarczą do zachowania stanu, w jakim znajduje się proszek co znacznie redukuje energię potrzebną do zasilania urządzenia opartego na QR-LPD.

Wykres zależności współczynnika kontrastu od napięcia sterującego
Na wykresie wyżej możecie zobaczyć zależność współczynnika kontrastu do przyłożonego napięcia sterującego. Poszczególne linie odpowiadają różnym długościom impulsu elektrycznego, kolejno 100, 200 i 300 μsek. Łatwo zauważyć, że do uzyskania rozsądnego kontrastu należy w tej technologii przyłożyć całkiem spore (w porównaniu do innych) napięcie. Z drugiej strony taka charakterystyka pozwala wnioskować, że łatwo jest uzyskiwać w tej technologii zróżnicowane odcienie szarości, a to oznacza że w przyszłości, jeżeli odpowiednia technologia zostanie wynaleziona łatwiej będzie uzyskać większą różnorodność kolorów.
Prowadzone są badania nad zastosowaniem kolorowych filtrów współpracujących z tą technologią. Jak na razie udało się opracować takie odwzorowujące 4096 kolorów, jednak specjaliści z Bridgestone spekulują ze już w 2011 uda im się stworzyć papier mogący wyświetlać16 milionów kolorów.
Jak widać na wykresie możliwe jest w tej technologii uzyskać standardowy chyba dla wyświetlaczy kontrast 10:1 (jednak przy dość dużym napięciu i najdłuższym badanym impulsie. Papier ten ma tez przeciętną refleksyjność rzędu 30%.

Oprócz samej technologii płynnego proszku w papierze QR-LPD, ciekawym wyznacznikiem tej technologii jest zastąpienie obecnie używanych szklanych osłon polimerowymi. Dzięki temu papier będzie bezpieczniejszy (nie pęka i nie łamie się), lżejszy (nawet do 1/10 papieru korzystającego ze szkła) i cieńszy (1/5 „szklanego”).
QR-LPD jest moim zdaniem lepszą technologią od E-Inka, lecz on i większość pozostałych technologii e-papierowych zetknie się z tym samym efektem, z jakim stykają się wszystkie MMO, które nie są WoWem. Inne papiery nie będą E-Inkiem. Nadzieją jest znajdowanie nowych firm do produkcji wyświetlaczy (tak zrobił i Bridgestone i SiPiX i wiele innych), ale przełamanie monopolu potrwa jeszcze wiele lat.

W 2009 roku na targach FPD International w Jokohamie prezentowano giętkie wyświetlacze papieru elektronicznego korzystające z papieru QR-LPD. Prezentowano zarówno egzemplarz czarno-biały (16 odcieni szarości) jak i kolorowy (4096 kolorów) o świetnym czasie reakcji 0,8 sekundy. Były to egzemplarze przed produkcyjne, ktore są teraz testowane w Japonii. W 2010 Bridgestone podawało, że czarno-białałe wyświetlacze powinny się one pojawić w sprzedaży pod koniec tamtego roku a wersja kolorowa w tym. I rzeczywiście przy współpracy z firmą Vivitek opracowano serie wyświetlaczy, którą zaprezentowano w styczniu. Jednakże póki, co nie znalazłem żadnych informacji jakoby pojawiły się już w sprzedaży.

Na koniec napiszę jeszcze, że wysłałem do Bridgestone list z prośbą o katalogi dotyczące e-papieru, jeżeli coś przyślą możecie się spodziewać jeszcze jednego i jeszcze nudniejszego i techno-bełkotowego artykułu.

Grafiki w tym artykule pochodzą ze strony producenta oraz z artykułu "Color and Flexible Electronic Paper Display using QR-LPD Technology" piór panów Sakuray Ryo i Ohno Shingo.
Filmik zarejestrowany został dla serwisu DigInfo.TV


Poprzednią wersję tego artykułu wrzuciłem do serwisu e-tekst.pl.

Komentarze