Fort 51 „Rajsko”

Kolejny weekend i kolejny pobliski fort do obejrzenia. Tym razem na celownik wziąłem fort w Rajsku. Dotarcie do niego nie jest łatwe (zwłaszcza jak się idzie od strony Krakowa a nie Rajska) ale udało mi się dotrzeć do celu. Nie polecam tej wyprawy w upalny dzień, bo można wypluć płuca.

Fort położony jest na jednym ze wzgórz okalających Kraków na wysokości 340 m n p m. Można z z jego okolic obejrzeć wspaniałą panoramę Krakowa (generalnie raczej podgórsko-nowohuckich rejonów, ale da się zauważyć i Wawel). Sam fort jest zachowany znakomicie (w każdym razie w porówananiu z fortem w Prokocimiu), ale wizyty samorodnych artystów mocno go oszpeciły. Front jak widać przypomina nieco więzienie i nie jest specjalnie ciekawy, choć pomieszczenia, które można zobaczyć przez okna mają swój specyficzny klimat.Dużo bardziej interesujące rzeczy można znaleźć obchodząc fort od tyłu. Jest tam bardzo malownicza ścieżka (królestwo pająków komarów i ślimaków) prowadząca do bastionów. Można zobaczyć malowniczo omszałe stanowiska strzelnicze, a nawet pokusić się o wejście do środka przez tylne drzwi.


W czasach swojej świetności był to największy fort artyleryjski w całym pasie umocnień Krakowa. Miał powierzchnie około 2400 m2, a jego 24 stanowiska artyleryjskie obsługiwała załoga licząca ponad 500 osób. Fort i jego załoga brały czynny udział w pierwszej wojnie światowej broniąc Krakowa, przed Rosjanami. Po drugiej wojnie popadł w zapomnienie i teraz jest systematycznie niszczony przez czas i ludzka głupotę.


Nie udało mi się niestety zwiedzić całego fortu. Do obejrzenia zostały choćby kaponiery i całe stanowiska dział. Niestety błoto po ostaniach deszczach nie zdążyło jeszcze porządnie wyschnąć i parę miejsc pozostało trudno dostępnych (poza tym nie wiedziałem również gdzie szukać)


Ciężko byłoby zoraganizować sesję w Forcie Rajsko. Front jest absolutnie nieklimatyczny, a od tyłu jest zbyt wilgotno. Można pokusić się o przemknięcie do środka i tam zagrać.

Fort leży w pobliżu ulicy Droga Rokadowa. Najłatwiej dostać się tam od strony ulicy Sawiczewskich. Można też dojść ulicą Podgórki od strony autostrady (a co za tym idzie pętli 174, 184,179)

Zainteresowanym dalszymi szczegółami na temat fortu Rajsko polecam wizytę TUTAJ

Zdjęcia (te i inne) wykonane podczas wyprawy do Fortu możecie obejrzeć TUTAJ


Komentarze